Киевская Русь - Украина

Боже та Київська Русь-Україна - понад усе!

Информационный портал   email: kievrus.ua.com@gmail.com


20.04.2024

Подивись в мої очі, враже
Герб Украины

Сьогодні вшановують пам`ять розстріляних комуністами в`язнів Соловків ("УНІАН")

10:53 03-11-2016

Сьогодні вшановують пам`ять розстріляних комуністами в`язнів Соловків  (

Більшовицькі кати розстрілювали в'язнів Соловецького табору в урочищі Сандармох у Карелії з 27 жовтня по 4 листопада 1937 року. 3 листопада були розстріляні понад 100 "українських буржуазних націоналістів" – еліти літературно-мистецького покоління 1920-1930-х.


03.11.2016

maidan.org.ua

Сьогодні вшановують пам'ять розстріляних в'язнів Соловків / maidan.org.ua

У рамках наймасовішої совєтської чистки від "антирадянських елементів", які заважали "побудові комунізму", з 27 жовтня по 4 листопада 1937 року було розстріляно понад тисячу в'язнів Соловецького табору особливого призначення. У так двох званих Соловецьких етапах, якими бранців вивозили з островів, були близько 300 українців. Серед них представники того явища в українському мистецтві, яке згодом назвали Розстріляним відродженням.

incognita.day.kiev.ua

Портрети українців, розстріляних в Сандармоху / incognita.day.kiev.ua

Найбільше розстрілів припало на перші дні листопада. Жертвами радянських катів стали: поет-неокласик Микола Зеров, творець театру "Березіль" Лесь Курбас, драматург Микола Куліш, письменники Валер'ян Підмогильний, Павло Филипович, Валер'ян Поліщук, Григорій Епік, Мирослав Ірчан, Марко Вороний, Михайло Козоріс, Олекса Слісаренко, Михайло Яловий, науковці Микола Павлушков, Василь Волков, Петро Бовсунівський, Микола Трохименко, колишній міністр освіти УНР Антон Крушельницький та його сини Остап і Богдан, історики академік Матвій Яворський, професор Володимир Чехівський, професор Сергій Грушевський, географ академік Степан Рудницький та десятки інших українців.

incognita.day.kiev.ua

Портрети українців, розстріляних в Сандармоху / incognita.day.kiev.ua

До 1997 року вважалося, що 1116 в’язнів, яких вивезли з Соловків у жовтні 1937 року - пропали. Або, наприклад, були затоплені у Білому морі.

Як пише "День", могильник в урочищі Сандармох розшукав 1997 року Юрій Дмітрієв — дослідник і правозахисник з Петрозаводська (Карелія) разом з Веніамином Іоффе, головою "Меморіялу" з Петербурга, який досліджував архівну справу ката М. Матвєєва.

На території урочища Сандармох площею близько 10 гектарів виявили 236 розстрільних ям.