Киевская Русь - Украина

Боже та Київська Русь-Україна - понад усе!

Информационный портал   email: kievrus.ua.com@gmail.com


23.04.2024

Подивись в мої очі, враже
Герб Украины

"Єрмак, Смирнов і Татаров убивають судову реформу" - Жернаков (https://gazeta.ua/)

12:50 15-10-2021


Редакционная строка

15/10/2021

 

 

 

 

8 жовтня під стіни Верховного суду прийшли активісти Центру протидії корупції, Автомайдану та Фундації DEJURE. Представили альтернативний нагрудний знак "Суддя України". На ньому зобразили золотий автомобіль "Porsche" на купі готівки. Обрамлюють це пляшки шампанського.

- Цей знак - з основними атрибутами суддівської мафії, - пояснює голова Фундації DEJURE Михайло Жернаков.

 
Автор: Фото: Центр протидії корупції
Голова Фундації DEJURE Михайло Жернаков (праворуч) з керівником Центру протидії корупції Віталієм Шабуніним під Верховний судом представляють альтернативний нагрудний знак

Активісти зібралися під Верховним судом саме цього дня, бо на пленумі розглядали питання про звернення до Конституційного суду. Аби він перевірив - чи відповідає Конституції норма закону про порядок обрання і призначення членів Вищої ради правосуддя. За – 129 суддів, проти – 15.

- Верховний суд відкрив шлях до знищення судової реформи, - каже в інтерв'ю Gazeta.ua Михайло Жернаков. - Фактично це означає, що суддівська мафія через Верховний суд, в якому вона непогано представлена, пролобіювала свою конкретну ціль: подання до Конституційного суду. Могли б внести представники "Опозиційної платформи – За життя", але це було б "паливно". Бо зрозуміло, що це – вороги, і навіть цьому Конституційному суду важко ухвалювати рішення в такій справі. Тоді в медіа буде негативна картинка. Коли ж це подання іде від Верховного суду, який дехто вважає "реформованим", складається враження більшої легітимності – значить, можна скасовувати судову реформу і визнавати її неконституційною. Фактично ті, хто проти реформи і хоче її зруйнувати – свого досягли.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Верховний суд поставив під сумнів судову реформу Зеленського

Старі судді лишатимуться на посадах. Невинних кидатимуть за ґрати, корупціонери гулятимуть на свободі, Приватбанк повернуть Коломойському

Чого саме чекати?

- Дуже ймовірно, Конституційний суд визнає неконституційними ключові положення закону і судової реформи не буде. Це означає, що не буде реформована Вища рада правосуддя – всі старі судді лишатимуться на посадах, прийматимуть ті ж рішення: невинних кидатимуть за ґрати, корупціонери гулятимуть на свободі, Приватбанк повернуть Коломойському. Судді ще більше відчуватимуть безкарність, їм нічого не загрожуватиме.

За три тижні до цього подання президент Володимир Зеленський заявив: "Я не допущу блокування головної реформи країни, яку обіцяв українцям і яку ініціював. Кожна незаконна дія, спрямована на блокування судової реформи, отримає негайну оцінку і відсіч. Я не дозволю суддям, які перешкоджають реформі, позбавити українців права на справедливість". Виходить, що цього не буде?

- Можна провести паралель. У п'ятницю 8 жовтня Верховна Рада відтермінувала на 9 місяців обов'язок подавати інформацію про бенефеціарних власників компаній. Виникла проблема для багатьох громадян, і у Верховній Раді швидко знайшовся відповідний законопроєкт. Його миттєво проголосували.

А коли йдеться про судову реформу, маємо якісь безкінечні зустрічі з послами G7. Кожні два тижні збираються і вмовляють судову владу почати реформуватися. Якщо президент не хоче дати заблокувати реформу, подає законопроєкт і викидає звідти тих, хто її блокує.

Коли треба посадити Стерненка чи Антоненка – впливи на суд ідуть шалені. Коли треба розблокувати реформу, то нас переконують, що вона незалежна

Не вірю, що Зеленський не може вплинути на "дуже незалежну суддівську владу". Коли треба посадити Стерненка, Антоненка, а потім витягти їх з в'язниці, коли це політично незручно – впливи на суд ідуть шалені. Коли ж треба розблокувати реформу, то нас переконують, що вона незалежна і в неї не можна втручатися.

Люди навколо Зеленського - керівник Офісу президента Андрій Єрмак, його заступники Андрій Смирнов і Олег Татаров – блокують реформу. Але показують світові: хлопці, ми ж усе робимо, збираємося, виконуємо рекомендації, а це судді не хочуть делегувати своїх представників до Етичної ради. Виглядає комічно. А відповідальність нести Зеленському - і перед міжнародним співтовариством, і перед громадянами.

Російська Федерація перетворила на зброю судову корупцію

В чиїх інтересах саботаж судової реформи?

- Суддівської мафії і тих, хто користується її послугами. Це олігархи і Російська Федерація, яка фактично перетворила на зброю судову корупцію. Через суди знищує електронне декларування і наші стосунки із Заходом, декомунізацію, реформи в армії, багато речей, які безпосередньо стосуються безпеки і оборони, європейського майбутнього України.

Політикам вигідні підконтрольні суди, а не ті, які можуть визнати винними посадовців чи задовольнити позов проти них.

 
Автор: Тарас Подолян
Михайло Жернаков вважає, що Окружний адмінсуд Києва не ліквідовують і тримають як ручний: «Він не раз показав, що готовий продати хоч матір рідну, якщо це буде комусь політично вигідно»
Михайло Жернаков вважає, що Окружний адмінсуд Києва не ліквідовують і тримають як ручний: «Він не раз показав, що готовий продати хоч матір рідну, якщо це буде комусь політично вигідно»

Що стоїть за рішенням голови Верховного суду Валентини Данішевської оголосити про відставку одразу після подання до Конституційного суду?

- Відставка – дуже жирний статус. Вона зберігає за тобою звання судді, можливість брати участь у суддівському врядуванні – балотуватися у Вищу кваліфікаційну комісію суддів, Вищу раду правосуддя. Головне – відразу має 850 тисяч гривень вихідної грошової допомогу і довічне утримання мінімум в 150 тисяч гривень на місяць. Це чимала сума, на яку Данішевська зараз не має права без необхідних 20 років стажу.

Вона претендує на ці гроші і їй потрібно, щоб саме ця Вища рада правосуддя, в якій вона є членкинею, задовольнила цей статус. Очевидно, реформований орган цього б не зробив. Тому і треба відтермінувати судову реформу поданням до Конституційного суду. Судді бояться за свої шкури і тримаються за посади і гроші. 150 тисяч гривень на місяць – за стільки продали нашу можливість мати в країні верховенство права і справедливий суд.

150 тисяч гривень на місяць довічно – за стільки продали нашу можливість мати в країні верховенство права і справедливий суд

Сполучені Штати Америки ще раніше говорили про загрозу зриву судової реформи в Україні. Як це позначиться на подальшому співробітництві з міжнародними партнерами?

- Вони зрозуміли давно: прийняти закон – це ще не запустити реформу. Все це ми проходили ще за Порошенка в 2019 році. Тоді прийняли закон, а судова мафія заблокувала. Дуже "реформований" Верховний суд он що сьогодні виробляє.

Що саме вкладають в поняття "реальної судової реформи"?

- Для міжнародних партнерів важливий результат - зміни на практиці. Ми ж ставимо галочки, прийнявши якийсь закон. Має зрости довіра до суду. Без цього можемо забути про транші Міжнародного валютного фонду чи макрофінансову допомогу від Євросоюзу. Бо реформа Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів – це один з основних пунктів домовленостей з ними. Це точно нас не просуне в стосунках зі США і НАТО. Зеленський питає Байдена: чому ми не в Альянсі? Так ось, зокрема, й тому. Бо не можемо зробити ключове, що нам самим і потрібне, а весь цивілізований світ вмовляє, закликає. І далі сидітимемо в корупційному болоті. Будемо буферною зоною з усіма відповідними наслідками в плані економіки, війни, виживання держави.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Посли G7 знову прийшли в ОП. Кажуть про тяганину з судовою реформою

До формування Вищого антикорупційного суду залучали міжнародних експертів. Не пройшло жодного судді, до якого були б серйозні зауваження

Що потрібно зробити, аби ми мали чесний і справедливий суд, який приймає рішення не по дзвінку?

- Є гарний приклад формування Вищого антикорупційного суду, коли залучали міжнародних експертів. Не пройшло жодного судді, до якого були б серйозні зауваження. Доброчесні люди з роками практики прийшли і застосовують ті самі стандарти тут. Це добре працює .

От з таким залученням міжнародних експертів треба перезавантажити два ключових органи в судовій владі – Вища кваліфікаційна комісія суддів та Вища рада правосуддя. Саме вони відповідальні за весь суддівський корпус в Україні. Відповідальні за те, кого наймати на посаду судді, як перевіряти, чи звільняти, чи допускати дисциплінарні провадження. Зараз ці органи на догоду і під керівництвом Павла Вовка (голова Окружного адмінсуду Києва. – Gazeta.ua) та інших лідерів судової мафії в Україні фактично кошмарять незалежних суддів. А недоброчесних залишають на посадах. Хоча б зробити нормальною Вищу раду правосуддя, то вона б потихеньку вичистила весь непотріб із судової влади.

Окружний адмінсуд може знадобитися владі, аби вбити конкурс з обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Щоб жодне розслідування не було ефективним

Навесні президент вніс до Верховної Ради як невідкладний проєкт закону про ліквідацію Окружного адмінсуду Києва. Чому досі це питання не в пріоритеті?

- Відповідь знає лише президент Зеленський. Окружний адмінсуд може знадобитися, аби вбити чи відтермінувати конкурс з обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Достатньо її контролювати, щоб жодне розслідування не було ефективним.

Окружний адмінсуд тримають як ручний. Не раз показав, що готовий продати хоч матір рідну, якщо це буде комусь політично вигідно. Запропонує свої послуги. Зручний, бо там сконцентровані всі рішення щодо всієї виконавчої влади. Може що хочеш вчудити, за словами заступника голови цього суду Аблова, якщо про це попросять. Всі ми чули це на плівках Вовка.

Це абсурд, коли в парламенті півроку лежить "невідкладний" законопроект президента. "Слуги народу" провели десятки засідань комітету і жодного разу навіть не заговорили про ліквідацію Окружного адмінсуду Києва.

Що має відбутися, аби цей одіозний суд таки ліквідували?

- Все вирішить один дзвінок Зеленського чи від його офісу до голови парламентського комітету з питань правової політики Андрія Костіна: запускайте в роботу. Не вірю, що півроку Банкова дуже хоче ліквідувати суд, а Костін блокує. Такого в команді президента немає.

За різними оцінками недовіра до судів на рівні 74-78 відсотків. Як її повернути?

- Тільки реформувавши Вищу кваліфікаційну комісію суддів і Вищу раду правосуддя. Перезавантаживши ці органи.

Наскільки залежними від влади зараз є судді в порівнянні з минулою?

- Принципово нічого не змінилося. Систему вибудував ще Андрій Портнов (2010 року став заступником глави Адміністрації президента, керівником Головного управління з питань судової реформи та судоустрою. – Gazeta.ua) за Януковича. Позвільняв сотні суддів і показав, хто в домі господар і кого треба слухатися. Зробив це через Вищу раду юстиції, яка зараз лише змінила слово в назві на Вищу раду правосуддя.

Після Революції гідності звільнили 0,6 відсотка суддів

Ще з Радянського Союзу судді не звикли бути незалежними. Що казала партія, прокуратура, те й робили. Не було ефективної люстрації чи оновлення суддівського корпусу. Цей дух і зберігся. Посилився за часів Януковича. Після Революції гідності скільки пафосних промов не штовхав Порошенко, скільки не приймали законів – нічого не змінилося. Звільнили 0,6 відсотка суддів внаслідок кваліфікаційного оцінювання.

 
Автор: Тарас Подолян
Михайло Жернаков був суддею у Вінницькому окружному адміністративному суді. Працював головним експертом у Реанімаційному пакеті реформ. Був координатором у Громадській раді доброчесності, яка допомагала Вищій кваліфікаційній комісії суддів встановлювати чи відповідає кандидат на посаду судді критеріям етики та доброчесності
Михайло Жернаков був суддею у Вінницькому окружному адміністративному суді. Працював головним експертом у Реанімаційному пакеті реформ. Був координатором у Громадській раді доброчесності, яка допомагала Вищій кваліфікаційній комісії суддів встановлювати чи відповідає кандидат на посаду судді критеріям етики та доброчесності

Який зараз вплив Портнова на судову систему?

- Після втечі Януковича він переховувався. З Порошенком у нього не було гарних стосунків, той міг застосувати ручний суд і слідство, щоб йому створити проблеми. Як тільки Порошенко пішов з посади, Портнов приїхав сюди. Не може займати посади у зв'язку з люстрацією. Але неофіційно намагається рулити судовою системою. Багато суддів його поважають, бояться чи завдячують своїми кар'єрами. Як заступник глави Адміністрації президента Януковича він чимало людей або завів на посади, або перевів на центральні суди. Вони і вдячні Портнову, і залишаються в парадигмі, що все рішається. Що коси бабло, їздь на золотому "Porshe", Портнов усе забезпечить. Як тільки запрацює судова реформа, це все закінчиться.

Хто зараз стоїть за суддями від чинної влади?

- Офіційно – Андрій Смирнов. Займає при Зеленському ту ж посаду, що колись Портнов. Вони мають спільну фотку на "Фейсбуці". Це політичний стейтмент. Смирнов був адвокатом чималої кількості "регіоналів", зокрема Олени ЛукашСергія Єфремова.

Олег Татаров був адвокатом Портнова. Це антимайданівець. Розказував, що протестувальники стріляли в потилицю і нападали на "Беркут" (був заступником начальника Головного слідчого управління МВС, "рупором" міліції, - Gazeta.ua). Добре, що зараз за нього взялися хоч по корупційній справі (підозрюваний у справі заволодіння майном Національної гвардії. – Gazeta.ua).

Щороку у нас на юристів навчають 105 тисяч. Це мільйони випускників, людей зі стажем. Нестачі кадрів немає

Як оновити суди? У владі говорять про брак кадрів

- Брехня. У Вищий антикорупційний суд був конкурс 9 кандидатів на місце. У Верховний суд – 8 кандидатів на місце.

Щороку у нас на юристів навчають 105 тисяч. Це мільйони випускників, людей зі стажем. Нестачі кадрів немає. Їм не дають стати суддями. Пропускають тільки тих, хто кум, брат, сват чи заніс гроші.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Венеційська комісія закликала терміново робити судову реформу

Скільки треба заплатити, щоб стати суддею?

- У 2005-2007 роках було від 50 до 300 тисяч доларів. Залежно від суду. В районний – мінімалочка, там не так солодко. Якщо якийсь суд типу Окружного адміністративного Києва – 300 тисяч. Зараз навіть страшно уявити, які там суми ходять. Варто лише подивитися – з однієї квартири Вовка вилучили 5 мільйонів доларів, майже мільйон євро кешем.

Недавно ви говорили: "Вже рік судді, яких за свідченням секретаря РНБО, контролює Росія, безперешкодно й далі сидять у Конституційному суді. І крім судової реформи, збираються вбити Антикорсуд, люстрацію, ринок землі, мед реформу і ще багато чого".

- Все це зараз перебуває на розгляді Конституційного суду. Там є судді, готові голосувати за вбивство кожної з цих реформ. За плівками Вовка "Слідство.Інфо" випустило фільм про те, як зоркестрували конституційну кризу в 2019 році, зокрема Андрій Богдан, який був головою Офісу президента. Знесли тодішнього голову КС Станіслава Шевчука, поставили Олександра Тупицького. Ще до того серед суддів були ті, хто хотіли скасувати люстрацію, це було б вигідно Портнову і цілій когорті поплічників Януковича. Є епізодична більшість, яка складається під певні рішення – як скасування е-декларування.

Всі ті судді потрапили в КС за політичними квотами. І це основна біда. З 2016 року в Конституції записали, що суддів призначають за результатами відкритого конкурсу. На рівні закону цього немає. Записано, що за квотою парламенту висувають кандидатів, потім комітет проводить конкурс. Очевидна маячня. Це видно по недавньому призначенні Віктора Кичуна суддею Конституційного суду. Яка незалежність, коли він є ставлеником представника президента в КС Федора Веніславського?

Парламент посилює залежність Конституційного суду, дозволяючи кандидатам бути народними депутатами

Венеціанська комісія говорить, що треба запровадити справжню процедуру конкурсного добору. Процедури немає рік. "Група Разумкова", створена для подолання цієї конституційної кризи, нічого не напрацювала. Єдиний законопроект, який є і має шанс на прийняття 4533 – там викинули положення про справжній конкурс. Врахували правку, яка дозволяє чинним депутатам брати участь у конкурсі і не складати мандат. Це робиться під Ольгу Совгирю, народного депутата від "Слуги народу". Парламент посилює залежність Конституційного суду, дозволяючи кандидатам бути народними депутатами.

Тупицького і Касмініна всередині Конституційного суду називають "москвичами"

Де видно російський вплив на Конституційний суд?

- 47 народних депутатів, більшість з яких із ОПЗЖ і Коломойського, подали подання про скасування е-декларування. 11 суддів КС голосують за це. Серед них Тупицький і Касмінін – призначені за Януковича і яких всередині суду називають "москвичами". Орієнтуються на Росію. Є такі, що просто симпатизують агресору, когось банально купують.

З плівок Вовка чули, як він каже: "Два суда уже принадлежат нам – Окружной административный и Конституционный". Він теж стояв за знесенням Шевчука і призначенням Тупицького. Є першим колегою і соратником Портнова, який частину вигнання просидів у Кремлі.

Який сигнал дали б суспільству, аби хоч один топ-чиновник чи топ-суддя сів за ґрати?

- Хай би Вовка просто звільнили, а не посадили. Це б уже був сигнал про те, що невідворотність покарання існує. Закон хоч щось значить. Його суд щотижня ухвалює антиукраїнські рішення. Вигребли кілька центнерів готівки тільки з однієї його квартири. Зухвало не з'являється до суду, рве документи перед детективами НАБУ і каже, що вони ніхто. Ігнорує вимоги закону і продовжує бути суддею. А Вища рада правосуддя одноголосно відмовляється навіть тимчасово усунути з посади. Важко уявити вищу міру безкарності. У Вовка ж поки все куплено і домовлено.

З ким?

- З усіма, крім НАБУ, САП та Антикорупційного суду. Генпрокурор Ірина Венедіктова його захищала. То мало втрутитися американське посольство. Через місяць після оприлюднення "плівок Вовка" з'явилася йому підозра. Венедіктова місяць її не підписувала. Вища рада правосуддя одноголосно захищає його від дисциплінарних проваджень і звільнення.

Як розірвати це коло?

- Вся система розуміє: тільки покарають одного, все завалиться. Судді кажуть: так не всі ж такі. То покажіть, що не всі. Посадіть хоч п'ятьох із вас, по кому вже все давно відомо. Чи хоч виступіть. Є одиниці суддів, які відверто говорять про судову систему. І за це отримують на горіхи від неї ж. Маю на увазі Віктора Фоміна, Ларису Гольник, Сергія Бондаренка – небагатьох, хто чинить як справжній суддя.

Хто крім Вовка мав би нести відповідальність?

Богдан Львов – заступник голови Верховного суду, який зараз претендує на посаду голови. Лише коли балотувався до ВС, мав колекцію годинників по 20-50 тисяч доларів кожен. І не міг пояснити, звідки вони взялися. Є рішення ще попереднього ВС, що він втручався в автоматизовану систему розподілу справ. Було кілька кримінальних проваджень. А він і досі на посаді. Данішевська його привела і рекомендувала призначити заступником.

Щоб перезавантажити систему, треба півроку. Поки наберемо суддів, їх призначать і почнуть розглядати справи - це два-три роки

Скільки часу потрібно для запуску судової реформи? Президент говорить про три роки.

- Щоб перезавантажити - півроку. Поки наберемо суддів, їх призначать і почнуть розглядати справи - це два-три роки. Ніщо порівняно з 30 роками, які длубаємося з цією судовою системою. Ми найбідніша країна Європи через те, що наші суди допомагають нашим олігархам красти мільярдами.

Зеленський увійде в історію, якщо дасть запустити судову реформу. Тільки цього буде достатньо, щоб країна вистрелила. Це зробити не так легко. Спротив іде шалений. Треба дійсно мати велику політичну волю. Всі важелі є.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Активісти хочуть їхати "в гості" до голови Ради суддів і Верховного суду

Досвід яких країн могли б запозичити?

- Український. Маємо прекрасний кейс з Антикорупційним судом. Можна дивитися на Боснію, Албанію, інші країни, які мають подібні проблеми та бекграунд. Але ми вже маємо достатньо власного досвіду, щоб розуміти, що працює. А працює залучення міжнародних експертів, громадськості.

Що робити – очевидно, все прописано в законі. Головне – не дати його завалити. Поки дуже схоже на сценарій 2019 року, коли так і сталося. Але зараз за нами спостерігає весь цивілізований світ. Пропетляти не вийде. Це повністю відповідальність Зеленського. Порошенко програв вибори і тому, що не забезпечив людям обіцяну справедливість. Команду Зеленського може чекати те саме.

Порошенко програв вибори тому, що не забезпечив обіцяну справедливість. Команду Зеленського може чекати те саме

Дотиснути зможуть лише міжнародні експерти?

- Відповідальність насамперед перед українськими громадянами. Нам потрібна реформа. Якщо дивитимемося тільки на те, що у нас в гаманці, нічого не буде. Наша бідність -через погані суди та ще гірший державний апарат.

 

 

 

 

Автор: Оксана СМОЛА