Киевская Русь - Украина

Боже та Київська Русь-Україна - понад усе!

Информационный портал   email: kievrus.ua.com@gmail.com


23.03.2023

Подивись в мої очі, враже
Герб Украины

Події 08.11.2022 - 20.11.2022 (5 частина)

17:26 18-01-2023


Редакционная строка

«Легітимний» сценарій Кремля. Хто і як в Україні допомагав «поновити» Януковича?

21 години тому

Коли 16 лютого 2022 року агенція Reutersпочала трансляцію з центру Києва в очікуванні нападу військ Росії, неподалік у суді – за графіком – було призначено засідання за позовом експрезидента України Віктора Януковича. У зв’язку із нібито незаконним позбавленням його звання президента.

Янукович втік до Росії відразу після перемоги проєвропейської Революції гідності.

Загалом позовів було два. Янукович подавав їх до Окружного адмінсуду Києва синхронно із накопиченням військ Росії на кордоні з Україною. З рішенням повномасштабно наступати і йти на Київ, Кремль, вочевидь, мав і заготовлені сценарії встановлення свого політичного керівництва України.

А в березні 2022 року, коли російські війська були на підступах до Києва, літак Януковича був помічений в Мінську, де відбувались перемовини російської та української делегацій.

Сценарій поновлення Януковича, підкріпленого рішенням суду – як і всі інші плани з повалення і захоплення центральної влади в Києві, – провалився, разом з втечею російських військ з Київщини під натиском Збройних сил України.

Важлива роль під час спроби реалізації такого сценарію – відводилась суддям Окружного суду Києва.

Суду, який влада обіцяла ліквідувати ще за півтора року до цього – через підозри суддям з боку антикорупційних органів та у відповідь на петицію громадськості про «глибоку вкорінену корупцію і практику неправосудних рішень».

Чому Кремль міг покладатися на позитивне для себе рішення Окружного адмінсуду Києва?

І чому, попри рішення президента Володимира Зеленського, ОАСК досі не ліквідований, а його судді продовжують вершити правосуддя іменем України?

«Схеми» детально проаналізували, хто і як допомагав реалізовувати сценарій Кремля.

Перший позов – суддя Аблов

30 грудня 2021 року. В суд заходить позов Януковича.

Відразу сорок суддів не змогли взяти участь у розподілі цієї справи. Основна причина – вони у відпустках. Її ділять між трьома суддями, які лишилися на роботі. Справа потрапляє до заступника голови суду Євгенія Аблова.

Справа Януковича потрапляє до заступника голови суду Євгенія Аблова

За кілька місяців перед цим з’явилося відео, як співробітник НАБУ намагається вручити Аблову повістку.

Аблова підозрюють у «створенні злочинної організації і захопленні влади». За версією слідства, зокрема, були «ухвалені замовні рішення у власних інтересах, а також в інтересах політичних еліт та бізнес-кіл».

Головні докази – розмови суддів, записані правоохоронцями. На них, зокрема, є такий діалог, ймовірно, між Абловим та Вовком:

– Шефе, давай щось утнемо? Я готовий.

– Утнемо? Тобі нудно?

Сам Аблов на запитання про «плівки» реагував так:

– Я кажу, що вони змонтовані, – казав суддя.

– Так змонтовані чи фальшиві? – уточнив в Аблова журналіст.

– Скажіть, будь ласка, а що я на цих плівках говорив?

– Так ви говорили?

– Ні, не я говорив.

– Так змонтовані чи взагалі фальшиві? Це – велика різниця.

– Я не знаю, чи велика різниця – змонтовані чи взагалі фальшиві. Я зазначаю, що вони змонтовані.

Минуло три роки після оголошення підозри цьому судді, минуло кілька місяців, як справу, де він обвинувачується, передали до Антикорупційного суду, але і досі Євгеній Аблов продовжує працювати суддею.

Суддя Аблов

«В чому – захоплення влади? Я багато разів ставив запитання: скажіть, будь ласка, яку владу я захопив? Я не можу зрозуміти. Я – стара людина, мені 51 рік, яка влада?» – коментує обвинувачення Аблов.

«Обвинувачені судді, справа щодо яких перебуває в Антикорупційному суді, можуть приходити на засідання і сідати на лави підсудних, а після обіду приходити в ОАСК і ухвалювати рішення іменем України. На жаль, юридично це змінити неможливо, оскільки немає Вищої ради правосуддя. Очевидно, що обвинувачені не можуть вершити правосуддя, щонайменше повинні тимчасово, на період розгляду справи, бути відсторонені», – розповів юрист ГО «Центр протидії корупції» Влад Валько.

Влад Валько

Суддю Аблова не здивувало запитання журналіста «Схем» про неконкурентний авторозподіл у справі Януковича, яка до нього потрапила.

– Це нормальна практика, коли під час розподілу якоїсь справи 40 суддів із 43 були виключені з розподілу?

– Нормально, бо якщо людина йде у відпустку чи на лікарняному, вона не може брати участь у розподілі, – відповів суддя.

Хоча йти у відпустку – це і справді нормально, але авторозподіл, коли більшість суддів перебувають у відпустці – не мав би відбутися взагалі. Це записано у засадах використання цієї системи документообігу.

Керівництво Окружного суду – цитата – «зобов’язане своїм розпорядженням зупинити реєстрацію позовних заяв, що надходять до суду».

У засадах використання цієї системи документообігу вказавно, що керівництво Окружного суду «зобов’язане своїм розпорядженням зупинити реєстрацію позовних заяв, що надходять до суду»

– Чому не відтермінували автороподіл? – запитав журналіст.

– Що інше? Якщо Кодексом адміністративного судочинства передбачено, що кожен день повинен бути авторозподіл, що можна зробити інше? – відповів Аблов.

Погодити зупинку авторозподілу мав би голова суду Павло Вовк, а зупинити – керівник апарату цього суду, це відповідно до правил.

«Схеми» надіслали лист до керівництва суду за роз’ясненнями і чекають на відповідь.

На прохання журналістів надати графік планових і позапланових відпусток суддів Окружний адмінсуд Києва відмовив. І повідомив, що зробить це лише по завершенню воєнного стану.

Виключення більшості суддів під час авторозподілу у справі Януковича не виглядає випадковим.

Наприклад, частина суддів, які мали йти у відпустки через 14 днів, і це та причина, через яку вони начебто не могли брати участь у розподілі, насправді продовжували працювати і ухвалювали судові рішення.

Серед прізвищ – голова суду Павло Вовк, судді Григорович, Катющенко, Мамедова, Маруліна та Шейко.

– Якщо суддя планує свою відпустку на 14 і більше днів, то за 14 днів до дати початку його відпустки, він вже не буде брати участі в авторозподілі, – розповів в.о. керівника ДП «Інформаційні судові системи» Микола Козлов.

– Якщо у звіті від 30 грудня зазначено про 14 календарних днів відпустки?

– Десь 14 січня приблизно має плани піти у відпустку.

– А якщо 14 січня він все одно продовжує розглядати справи?

– Це питання треба безпосередньо ставити керівнику суду або керівнику апарату суду.

Микола Козлов

«Мені потрібно подивитися такі факти, про які ви говорите. Мені такі факти невідомі», – сказав суддя-речник ОАСК Богдан Санін.

Богдан Санін

5 січня 2022 року суддя Аблов ухвалює рішення прийняти заяву експрезидента Януковича до розгляду.

Він це зробить, попри кількарічний прострочений термін. Кодекс адміністративного судочинства каже про єдиний виняток – коли є заява про поважність пропущених термінів, але її від Януковича не було. Пізніше суддя Аблов – у квітні закриє цю справу саме тому, що не було такої заяви.

Але це станеться вже тоді, коли російські війська відступлять від Києва.

– Із самого початку цих доказів не було надано, і взагалі прохання про поновлення строків не було надано, як ви це можете пояснити? – запитав журналіст «Схем».

– Я з вами не буду зараз обговорювати, чому я саме таке рішення ухвалював щодо закриття, але в будь-якому рішенні суду є мотивувальна частина, і в ньому чітко зазначено, чому, що, коли і як, – відповів суддя Аблов.

Цей же суддя вирішив справу розглядати у спрощеному режимі, без виклику сторін. Це також означало, що рішення могло з’явитися у будь-який день на розсуд судді.

«Ці процеси були без виклику сторін, а оскільки без виклику сторін, то суддя в будь-який момент сам ухвалює рішення, публікує його на офіційному сайті суду – і все», – розповів представник президента у Верховній Раді Федір Веніславський.

Федір Веніславський

Суддя Аблов не побачив суспільного інтересу у справі Януковича. А Кодекс адміністративного судочинства застерігає суддів від спрощеного розгляду тоді, коли справа становить суспільний інтерес.

– Чому ви вирішили, що вона є суспільно важливою? – запитав суддя Аблов.

– Поновлення Януковича на посаді? – перепитав журналіст.

– Які там є запитання стосовно суспільної важливості?

– Ви не вважаєте, що ця справа стосується мільйонів громадян?

– У нас кожна справа стосується мільйонів громадян, а в ОАСК тим паче.

«Як можна говорити, що ця справа не є суспільно значущою, якщо вона стосується всього населення України, вона стосується найвищої посадової особи в державі? Більше того, ця посадова особа прямо згадується в Конституції, є окремий розділ щодо президента України, і рішення суду напряму в майбутньому може впливати на долю всіх українців і держави», – вважає юрист Вадим Валько.

Другий позов – суддя Качур

Ще один позов Януковича перед Новим роком приймає до розгляду суддя Ігор Качур. І відразу призначає наступне засідання на 16 лютого 2022 року. Янукович просить визнати відсутність компетенції у Верховної Ради вирішувати його самоусунення.

У 2014 році після втечі Януковича від влади усунув його саме парламент.

У судді Качура своя історія взаємин з колишнім президентом-втікачем. За розпорядженням тоді ще прем’єр-міністра Януковича Качур був призначений заступником міністра промислової політики.

Віктор Янукович та Ігор Качур

А ще до цього – у 2004 році, в розпал Помаранчевої революції – Качур був членом Центральної виборчої комісії, яка оголосила Януковича обраним президентом.

Цей протокол ЦВК згодом скасує Верховний суд України, через масові фальсифікації.

Попри багаж зв’язків із Януковичем суддя самовідвід у справі не взяв.

– У вас запитання до мене? – запитав у журналіста суддя ОАСК Ігор Качур.– Ведіть себе коректно, будь ласка.

– Так, запитання щодо справи Януковича, і чому ви призначили на 16 лютого, – відповів журналіст Сергій Андрушко.

– Чому не взяли самовідвід? І в чому «некоректність»?

– Оскільки Радіо Свобода негативно висвітлює діяльність судової системи в цілому, то я навряд чи можу сподіватися на якесь об’єктивне інтерв'ю.

– Можете приклади навести?

– Але щоб вас не обмежувати в доступі до інформації, ви можете ознайомитися із будь-яким процесуальним рішенням, документ, який приймається судами чи мною особисто, є у відкритих джерелах, реєстрах, а додаткові запитання поставте у письмовій формі. Щодо призначення справ, то суд не призначає справи. Це – сектор, помічники, секретарі – вони призначають справи з урахуванням графіку розгляду судами справ.

– А чому не взяли самовідвід, адже в минулому саме Янукович призначав вас як заступника міністра промислової політики? – запитав журналіст, проте суддя не відповів і пішов.

«Якщо ми говоримо про суддю Качура, який був колись членом ЦВК, зокрема, у 2004 році, і встановлено, що ЦВК фальшувала своє рішення, і це рішення було на користь Януковича, то сумнів у неупередженості тут однозначно є», – вважає юрист Валько.

Саме суддя Ігор Качур наче підказав Януковичу, як йому діяти в суді. Спочатку розгляд одного з позовів Януковича зупинили, бо документ був складений так, що його мав би розглядати інший суд – Верховний. Позов стосувався постанови парламенту про самоусунення Януковича від влади. Але замість того, щоб справу закрити, суддя дає 10-денний термін біглому експрезиденту – виправити позов так, щоб справу міг розглянути саме Окружний суд і суддя Качур.

(Не)відкладна ліквідація ОАСК

Чому Кремль міг покладатись у справі Януковича саме на суддів Окружного адмінсуду Києва?

По-перше, вони не проходили переатестацію – на відміну від суддів того ж Верховного суду. А Володимир Путін за два дні до вторгнення розкритикував саме реформовані судові органи України.

«Незалежного суду в Україні просто немає. На вимогу Заходу київська влада віддала представникам міжнародних організацій переважне право відбору членів вищих судових органів – Ради правосуддя та Кваліфікаційної комісії суддів», – казав Путін.

Окрім того, кістяк суддівського корпусу цього суду був призначений в часи проросійського президента Януковича. Наприклад, це Аблов. А Вовк саме за Януковича став головою цього суду. В той час за судову систему на Банковій відповідав Андрій Портнов, заступник керівника адміністрації президента.

Зараз – Портнов під санкціями США через вплив на суди.

Тепер за судову реформу на Банковій відповідає Андрій Смирнов, заступник керівника Офісу президента. Знімальна група «Схем» зустрічається з ним на вулиці Банковій, біля ОП.

Знімальна група «Схем» зустрічається зі Смирновим на вулиці Банковій, біля ОП

Критики Смирнова постійно вказують на його фото з Портновим, який цим же напрямком займався за Януковича.

Андрій Портнов та Андрій Смирнов

– Я працював адвокатом, хочу нагадати, багато років. Дійсно, я знайомий з Андрієм Портновим. Востаннє я його бачив і ми спілкувались у 2019 році. Після того не підтримую з ним жодних стосунків, жодного спілкування з ним. Не цікавлюсь його життям, де він перебуває, що з ним. Причиною тому є той факт, що ми є носіями абсолютно різних цінностей в житті. Наші дороги не могли перетнутися. Ми з ним мали спілкування виключно в юридичному напрямку в аспекті конкретних справ, де я представляв інтереси своїх клієнтів, був адвокатом. На цьому все, – сказав Андрій Смирнов.

– Чому саме з ним? – запитав журналіст.

– Ну так склалося життя. Я думаю, що таке саме питання у вас могло постати і щодо інших моїх колишніх знайомих. Не всі з них є неодіозними.

Андрій Смирнов

Про вплив Портнова на суди на початку каденції президента Зеленського можуть свідчити записи правоохоронців. Ці ж «плівки» показують, що Вовк розмовляє, ймовірно, з Портновим як гарні знайомі і проштовхують на держпосади, схоже, своїх суддів.

«Я тебе почув. А що зі статусом твого товариша, якого ми хочемо туди відправити? Зі статусом, що він суддя? Що із статусом Солодкова? А, ну, добре. Коротше, все у нас добре», – казав на цих записах Вовк, ймовірно, розмовляючи з Портновим.

Людину, про яку згадували Портнов і суддя Вовк – Андрія Солодкова, – через кілька місяців і справді призначили на посаду члена Вищої кваліфкомісії суддів України.

А ось як вони обговорюють суддівські оглядини на Банковій:

«Взаємно діємо, все правильно. Єдине, що, дивись, ми паралельно намагалися туди Вадика відправити, ти його відправив сьогодні, а я хотів, щоб там Марцинкевич був. Його відрекомендували теж Андрію Йосиповичу (Богдану – ред.). А Вадик дзвонить, каже: Марцинкевича не покликали», – каже Вовк на записах.

Минає менше години, і Вовк телефонує тому самому судді Марцинкевичу, якого не взяли на зустріч на Банковій. Цю розмову раніше оприлюднювали журналісти зі «Слідства.Інфо».

«Анатолію Миколайовичу, добрий день! Дивіться, у нас відбувся такий збій в комунікації. Тому що цю ідея рухали ми вдвох – я і Андрій, ще є такий, Портнов. Але ми з ним не координували в плані, що я хотів розширену зустріч, а він хотів, щоб Вадику дали повноваження. Ви зрозуміли, так? Але те, що ви в команді, це було узгоджено», – казав на цих записах Вовк у розмові з, ймовірно, Марцинкевичем.

Запис був зроблений 19 червня 2019 року. Того ж дня і справді Адміністрацію президента відвідає суддя Вадим Бутенко. Він зустрінеться із заступником голови адміністрації Русланом Рябошапкою, який до Андрія Смирнова відповідав за суди.

– Я спеціально зробив це публічно, – сказав Вадим Бутенко.

– З якою метою? – уточнив журналіст.

– Обговорити напрямки зміцнення органів суддівського самоврядування.

– Портнов був на зустрічі?

– Ні, не був.

Через кілька місяців після цієї розмови на місце Рябошапки був призначений Смирнов, знайомий Портнова.

Тепер уже Андрій Смирнов розповів «Схемам», що він мав контакти з Павлом Вовком.

– Павло Вовк відвідував ОП? – запитав журналіст у Смирнова.

– При мені – ні. В ОП я з Павлом Вовком не бачився.

– А не в Офісі?

– Я не бачився.

– Спілкувалися з ним по телефону?

– По телефону спілкувалися.

– Чого стосувалась ця розмова?

– У нас була розмова серйозна. Привід для цієї розмови виник – прийняття на розгляд ОАСКом двох позовних заяв адвокатів Януковича, скажу чесно. Це питання викликало неабиякий резонанс і, скажімо так, ризик того, що судова влада і окремі судові органи можуть бути використані як інструмент для досягнення окремими людьми своїх темних планів.

Також, за словами Смирнова, він востаннє спілкувався з Портновим у 2019 році. Але не може пригадати – це було до його призначення в Офіс чи після.

– За яких обставин ви востаннє спілкувались з Портновим?

– Ой, я вже не пригадую ці обставини. Я пам’ятаю, що ми з ним говорили по телефону. Але до призначення чи після… Я міг би зараз вам сказати, що вона була до призначення… Але я, чесно, не пам’ятаю цього.

– Чого саме стосувалась? Ваших повноважень?

– Давайте на цьому питанні поставимо крапку. Андрій Портнов жодним чином не впливав, не міг вплинути на мою появу в Офісі президента, на процедуру мого призначення. Він жодним чином не давав мені жодних порад чи консультацій щодо моєї роботи тут. Я – самодостатня людина, я вмію сам сформулювати своє бачення і візію щодо своєї роботи.

Згодом з’явились згадки і про ймовірний вплив високопосадовця ОП на хід резонансних справ. Цього року колишній прокурор у справі активіста Сергія Стерненка під присягою заявив, що були вказівки від імені Андрія Смирнова, як йому діяти.

Відомо, що Андрій Портнов публічно обіцяв домагатися пожиттєвого вироку цьому активісту.

«Симоненко (Олексій Симоненко – заступник генерального прокурора України – ред.) сказав, що це була вказівка від заступника голови Адміністрації президента Смирнова», – розповідав колишній прокурор Офісу генпрокурора України Андрій Радіонов, який займався справою Стерненка.

«Я не дзвонив в Офіс генпрокурора по цій справі. Я ні з ким не обговорював цю справу», – коментує це Смирнов.

Чому, попри давню ініціативу Зеленського, ОАСК досі не був взагалі ліквідований?

18 жовтня 2021 року, тобто за чотири місяці перед повномасштабним вторгненням Росії президент Володимир Зеленський каже, що впливові люди відкладали розгляд законопроєкту про ліквідацію Окружного адміністративного суду Києва. Ліквідацію, яку ж він і ініціював на петицію громадськості про «глибоку вкорінену корупцію і практику неправосудних рішень» в цьому суді. Це сталося після підозр з боку Антикорупційного бюро до низки суддів цього суду.

Тоді ж Зеленський сказав: «Впевнений, зараз ми пришвидшимо цей процес».

Через півтора року після оголошення президентської ініціативи Андрій Смирнов пояснює, чому це досі не вдалося.

– Ми точно знаємо, що законопроєкт буде проголосований, – сказав Смирнов.

– А який дедлайн, на вашу думку? – запитав журналіст.

– Немає дедлайну, ми залежимо від Вищої кваліфікаційної комісії суддів. ВККС зараз активно працює. Мій персональний прогноз – літо наступного року. Коли запрацює ВККС, коли оголосять добір, коли наберуть суддів, перевірять на доброчесність, десь так.

– Тобто, до літа наступного року голова суду і низка суддів, які обвинувачуються і справа щодо яких перебуває в антикорупційному суді, будуть здійснювати правосуддя?

– Це ж питання не до мене, у нас в країні не працює Вища рада правосуддя, в тому числі, яка за 8 місяців війни не розглянула жодного клопотання про дачу згоди на затримання і обрання запобіжного заходу суддям.

Передати справи не можна залишити

Із запровадженням воєнного стану з’явився шанс усунути Окружний адмінсуд від розгляду, зокрема, позовів Януковича за допомогою іншого юридичного механізму. Ось як це було.

На початку квітня 2022 року, за два тижні до остаточних рішень у справах біглого експрезидента, Державна судова адміністрація – цей орган відповідає за організаційне забезпечення роботи судів – просить передати усі судові справи до іншого суду.

Офіційна причина – рішення Окружного суду не з’являлися публічно у судовому реєстрі.

Лист був на ім'я Всеволода Князєва, голови Верховного суду. Але відповіді так і не надійшло.

Пояснення Верховний суд надав уже «Схемам» і значно пізніше.

«Територіальна підсудність судових справ Окружного адміністративного суду Києва не була змінена, адже для цього не було об’єктивних підстав, визначених статтею 147 закону України «Про судоустрій і статус суддів». У квітні 2022 року місто Київ не перебувало під окупацією, щоденні воєнні дії на території міста не велися», – йдеться у відповіді Верховного суду.

У травні цього року проти передачі справ публічно виступав і Андрій Смирнов.

«Можна, звісно, тимчасово дати повноваження ОАСК на інший суд. Але я вам просто для прикладу скажу, це статистика – ОАСК за 2021 рік розглянув 43-44 тисячі справ», – Смирнов.

Тепер в інтерв’ю «Схемам» куратор судової реформи додатково аргументує, чому справи ОАСК, на його думку, не можна передати в інший суд.

– Ви підтримуєте таку позицію, що можна перенести справи до іншого суду? – запитав у Смирнова журналіст.

– Я цю позицію вперше чую від вас.

– То ви підтримуєте її чи ні?

– Дивіться, зміна територіальної підсудності суду має відбуватися з огляду на наявність певних причинно-наслідкових реалій, що суд не може здійснювати своє правосуддя. Скажіть, будь ласка, ОАСК не може здійснювати правосуддя? Будівля зруйнована? Судді зникли? Просто голова Верховного суду, коли буде підписувати указ, – це його право – він буде нести за це відповідальність.

Андрій Смирнов

Обхід системи авторозподілу та правил адміністративного судочинства у справах Януковича напередодні вторгнення Росії, зв’язки одного з суддів-доповідачів з біглим експрезидентом – виглядає як пазли одного сценарію «легітимізації» Януковича, як ставленика Путіна в Україні. І в цьому сценарії ключову роль мав зіграти Окружний суд, де голова суду та низка суддів є обвинуваченими у справі про створення злочинної організації і захопленні влади, а сам цей суд обіцяли ліквідувати ще півтора року тому, утім, так цього і не зробили.

 

ООН звинуватила Росію в систематичних тортурах українських військовополонених

15 листопада 2022, 21:23


108 українських жінок, звільнених із російського полону, жовтень 2022 року

Управління Верховного комісара ООН з прав людини випустило доповідь про те, як під час війни Росії проти України сторони конфлікту поводяться з військовополоненими.

Автори доповіді опитали понад 300 полонених — 159 українців, зокрема 20 жінок, а також 175 росіян. При цьому з українськими полоненими фахівці ООН говорили вже після їхнього звільнення, оскільки Росія (на відміну від України) не надала доступу до полонених під час їхнього тримання під вартою.

Про тортури та жорстоке поводження в полоні розповіли і українські, і російські солдати. У доповіді сказано, що російська сторона систематично жорстоко поводилася з полоненими, особливо під час інтернування, а українська сторона — нерегулярно, найчастіше під час захоплення в полон і подальшого перевезення до місць інтернування.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

Катували на території РФ. У поліції Харківщини розповіли про систему залякування на окупованих територіях

 

Чимало українців, які були в російському полоні, розповідали, що під час здачі в полон до них не застосовували фізичного насильства, а російські солдати ставилися шанобливо, але деякі українці заявили, що їх побили, а більшість сказали, що їхні речі вкрали.

Після затримання українців перевозили у переповнених автобусах та вантажівках до місць інтернування, і іноді вони більш як добу не пили воду чи не ходили до туалету. Деякі українці розповіли, що їх били, «очевидно, як помсту за воєнні невдачі або одразу після бою». Понад 80% опитаних українців поскаржилися на брак води та неякісну їжу.

Більшість українських військовополонених розповіли про тортури та жорстоке поводження під час тримання під вартою в Росії. Полонених били руками та кийками, катували струмом, душили, завдавали ножових поранень, імітували страту, загрожували сексуалізованим насильством. Так, про загрозу зґвалтуванням розповіли кілька українок, які перебували в полоні.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

Тричі в полоні. Жителька окупованої Нової Каховки місяць шукає свого батька-учасника АТО

Російські військовополонені в багатьох випадках скаржилися на фізичне насильство після здачі в український полон та під час перших допитів. За словами росіян, у багатьох випадках їх били, рідше катували струмом.

Багато російських військовополонених заявили про погані і найчастіше принизливі умови під час перевезення в транзитні табори та місця інтернування: за словами полонених, часто їх перевозили роздягненими зі зв?язаними за спиною руками — а потім публікували відео про це в мережі. У деяких місцях російських полонених били, щойно привозили до місць інтернування, а також безпосередньо під час тримання під вартою. Крім того, деякі військовополонені не можуть зв?язатися чи підтримувати регулярні контакти з близькими.

 

Суркіс і Шуфрич залишають склад НОК – заява комітету

15 хвилин тому


Нестор Шуфрич увійшов до персонального складу членів НОК України як представник Федерації стрільби з лука

Політики Григорій Суркіс та Нестор Шуфрич виходять зі складу Національного олімпійського комітету – про це комітет заявив 18 листопада.

«Григорій Суркіс та Нестор Шуфрич покинуть склад Національного Олімпійського Комітету України. Вони вже звернулись із відповідними заявами до Президента НОК Вадима Гутцайта», – йдеться в повідомленні.

Гутцайт, а також Шуфрич і Суркіс не коментували це повідомлення особисто.

Читайте також: Андрій Шевченко йде з НОК: «не можу залишитися за такого складу»

Раніше футболіст Андрій Шевченко заявив, що виходить зі складу НОК через його склад, хоча не уточнив, які інші члени комітету підштовхнули його до цього рішення.

Напередодні стало відомо, що Національний олімпійський комітет очолив міністр молоді та спорту України Вадим Гутцайт. Крім того, до складу комітету на період 2022–2026 років увійшли Григорій Суркіс, Олександр Усик, Андрій Шевченко, Марина Бех-Романчук, Лілія Подкопаєва та інші.

Також до персонального складу членів НОК України включили представників Федерації стрільби з лука Нестора Шуфрича та Олену Садовничу й представників Федерації плавання Андрія Власкова та Віктора Міця.

Шуфрич і Суркіс є народними депутатами від партії «Опозиційна платформа – За життя».

 

Британія імпортувала нафти з РФ на понад £200 млн, офіційно не вважаючи її російською – TheTimes

"ЄВРОПЕЙСЬКА ПРАВДА"  НЕДІЛЯ, 20 ЛИСТОПАДА 2022, 18:58

3976

0

З березня 2022 року до Великої Британії ввезла нафти з Росії вартістю понад 200 мільйонів фунтів стерлінгів, хоча в офіційній статистиці як російський імпорт це не фігурувало – це через те, що РФ використовує лазівки в обмеженнях, запроваджених Лондоном.

Про це йдеться в матеріалі TheTimes, повідомляє "Європейська правда".

Лише до одного британського порту – Іммінгем – з березня прибуло російської нафти на загальну суму близько 23 мільйонів фунтів стерлінгів, яка була зареєстрована як імпорт із Німеччини, Нідерландів та Бельгії. А до порту Темзпорт, що на сході Лондона, прибуло нафти з Росії на суму 130 мільйонів фунтів стерлінгів. Її класифікували як імпорт із Польщі, Бельгії та Нідерландів.

Загалом, за даними торгової статистики Великої Британії, з березня до десяти британських портів прибуло російської нафти на суму 778 мільйонів фунтів стерлінгів. Приблизно 200 мільйонів фунтів стерлінгів з цієї суми припадають на червень і липень 2022 року, коли, за офіційними даними, Британія взагалі не ввозила нафту з Росії.

Але британський Офіс національної статистики враховує країну відправлення, а не виробництва нафти, і якщо врахувати цей чинник, то майже 80 мільйонів фунтів стерлінгів у червні й липні припадає на імпорт російського "чорного золота".

TheTimesзмогла відстежити щонайменше чотири танкери, які виходили з Росії та ввозили нафту на територію Британії вже після початку повномасштабного вторгнення Росії проти України.

Двоє з них використовували схему перевантаження нафти із судна на судно для приховування її походження. Це один із найпоширеніших способів, але через те, що танкери часто вимикають транспондери й не відстежуються у системах, встановити реальну кількість таких випадків складно.

Ще один танкер ввозив російську нафту з порту Роттердам – невідомо, як саме вона туди потрапила, але фактично у британській статистиці рахується як імпорт із Нідерландів (а не Росії).

І вже на початку листопада в Іммінгемі пришвартувалося 244-метрове судно DeltaPioneer, яке привезло близько 500 тисяч барелів нафти безпосередньо з Росії. Наразі невідомо, як саме вона буде класифікована в британській статистиці.

Імпорт російської нафти до Великої Британії є законним до 5 грудня, коли набувають синхронно з Європейським Союзом санкції проти нафтового сектора Росії. До цього часу, однак, британські компанії, які імпортують російську нафту, можуть понести репутаційний ризик, зауважує TheTimes.

ТЕМИ: ВЕЛИКА БРИТАНІЯРОСІЯНАФТА

 

Росія вже випустила по Україні понад 4700 ракет – Зеленський

КАТЕРИНА ТИЩЕНКО — НЕДІЛЯ, 20 ЛИСТОПАДА 2022, 19:45

926

0

ВОЛОДИМИР ЗЕЛЕНСЬКИЙ, ФОТО ОП

З початку повномасштабного вторгнення Росія застосувала проти України понад 4700 ракет.

Джерело: президент Володимир Зеленський у зверненні до учасників Міжнародної організації Франкофонії

Дослівно: "Сьогодні 270-й день повномасштабної війни. Понад 4700 ракет застосувала Росія.

Сотні наших міст просто спалені. Тисячі людей загинули. Сотні тисяч силою депортовані в Росію. Мільйони поїхали з України до інших країн, рятуючись від війни".

Деталі: Зеленський також повідомив, що минулого вівторка Росія здійснила майже сто ракетних ударів, внаслідок чого без електроенергії лишилися понад 20 мільйонів людей.

"Знаєте, що таке цей ракетний удар? Це понад 20 мільйонів людей без світла. Така була шкода енергосистемі, таке було термінове аварійне відключення. Відключились і реактори на двох наших атомних станціях – через ракетне ураження енергетики", – сказав він.

Що передувало: На початку вересня міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець повідомляв, що з початку повномасштабного військового вторгнення Росія випустила по Україні щонайменше 3,5 тисячі ракет.

 

5 мільйонів людей втратили роботу через повномасштабний напад росії

20 ЛИСТОПАДА 2022, 20:00

32

Через бойові дії країну покинули вже близько 7 мільйонів. Фото: Борис Корпусенко

Рівень безробіття зріс суттєво.

Щонайменше 5 мільйонів людей втратили роботу через повномасштабну війну, заявила заступниця міністра економіки України Тетяна Бережна.

«Війна руйнує ринок праці України. Бойові дії тривають там, де було зайнято 10 мільйонів працівників. Щонайменше 5 мільйонів людей втратили роботу. У боях загинули сотні робітників. Через бойові дії країну покинули вже близько 7 мільйонів людей. Суттєво зріс рівень безробіття», — сказала вона.

За словами Бережної, уряд допомагатиме відновити економіку. Зокрема, розвиватиме ринок праці, створюватиме нові робочі місця, а також планує повернути додому українців, які виїхали за кордон.

Раніше в Мінекономіки заявляли: безробітних українців залучатимуть до «Армії відновлення». За суспільно-корисні роботи платитимуть мінімальну зарплату. На сьогодні це 6700 грн.

Даша ГРИШИНА, «Вечірній Київ»

 

РФ не встигла перемістити свої активи туди, де Україна не змогла б їх дістати: інтерв’ю з міністром юстиції Малюською

Опубліковано: Вчора о 10:01

Денис Малюська. Фото: facebook.com/DenisMalyuska

Генеральна асамблея ООН ухвалила резолюцію, в якій вимагає від Росії виплатити компенсації Україні — її підтримали 94 держави. В документі йдеться про необхідність створити міжнародний механізм для відшкодування збитків Україні, а платити має саме країна-агресор. При цьому кожен громадянин РФ заплатить за розв’язану Путіним війну проти України не менше 2 тис. дол., а також існує ймовірність, що частина компенсацій ляже на плечі наступних поколінь.

Як відбуваються переговори України з західними партнерами щодо вилучення у Росії золотовалютних резервів, розміщених за кордоном? Чому в разі війни РФ проти України компенсації матеріальних збитків інфраструктурі нашої держави буде недостатньо? Яка небезпека загрожує іноземним компаніям, які поки не встигли вивести свій бізнес з Росії? Навіщо в питанні компенсацій потрібні щонайменше дві різні процедури? На ці питання в ексклюзивному інтерв’ю телеканалу FREEДОМ відповів міністр юстиції Денис Малюська.

— У зв’язку з агресією РФ проти України та українців ООН фактично вимагає, щоб Росія заплатила нашій державі репарації. Але Путін навряд чи це робитиме. Як взагалі можна змусити Кремль заплатити за збитки від війни? І що може зробити профільне міністерство, яке ви сьогодні очолюєте?

— Вся краса ситуації, в якій ми перебуваємо, в тому, що нас не особливо цікавить, що думає Кремль, що думають Пєсков, Медведєв… Безумовно, нам подобається їхня реакція — товариші, м’яко кажучи, стурбовані, і це приємно спостерігати.

Повертаючись до теми, Росія зберігала значні суми грошей за кордоном в країнах, які є нашими партнерами. Сотні мільярдів доларів розміщено в країнах “Великої сімки”, а також в деяких країнах Євросоюзу, які до G7 не входять.

За нашими оцінками — так публічно звітував Центробанк РФ — крім Китаю, в країнах, у яких ми можемо російські гроші забрати, знаходиться близько 300 млрд дол. Це дуже велика сума.

І судячи з реакцій, наприклад, Пєскова, вони там і залишилися. Проблема для Росії в тому, що рішення про повномасштабний напад 24 лютого ухвалювалося в дуже вузькому колі осіб. І ті, хто безпосередньо відповідав за управління золотовалютними резервами та суверенними активами РФ, очевидно, були не в курсі про дату нападу, тому фізично не встигли перемістити значні обсяги грошей туди, де ми не змогли б їх дістати.

І, можливо, вони також не розраховували на радикальні дії нашої держави та наших партнерів на Заході. Тому замороженими виявилися величезні суми, і ми не потребуємо згоди Росії для того, щоб ці гроші забрати.

Згода потрібна від країн-партнерів, у яких ці гроші розміщені. Є великі юридичні складнощі для того, щоб ці гроші відібрати: вони належать державі, і тому покриті так званим суверенним імунітетом.

Тобто просто взяти та перерахувати ці гроші до фонду компенсації, на жаль, не можна.

Але цей імунітет можна зняти міжнародним договором, і укладання такого договору стало можливим після резолюції Генасамблеї ООН, де 94 країни підтримали створення компенсаційного механізму. Усі чудово розуміють, про що йдеться. І всі, хто нас цікавив, проголосували за нашу ініціативу.

Тому ми дивимося досить оптимістично на такі кроки: укладання мирного договору, підписання ратифікації та виконання.

Величезна кількість роботи вже зроблена, резолюція Генасамблеї не на порожньому місці народилася. Було створено спеціальну робочу групу при Офісі президента. Ми провели значні переговори з нашими партнерами за кордоном щодо дуже великого обсягу. І ось — перші результати та бачення, як ми рухатимемося далі.

— На сьогодні Київська школа економіки (KSE) вже зробила підрахунки. Війна РФ проти України лише інфраструктурі завдала збитків в 127 млрд дол. Вони уточнили, що ця сума збільшуватиметься, тому що військові дії продовжуються, і руйнування зростають. За якою методологією визначається обсяг цих репарацій?

— Історія поки що не знає таких механізмів, які пропонуємо створити ми. У цьому складність та інноваційність підходів. Але й напад РФ теж досить дика і непередбачувана історія для багатьох наших партнерів, тому доводиться бути креативним.

Як це рахуватиметься? Очевидно, йтиметься про те, що компенсації підлягає не лише матеріальна шкода, заподіяна інфраструктурі, як вважає Київська школа економіки. Але й збитки, завдані, наприклад, життю та здоров’ю наших громадян.

Росією було вбито величезну кількість людей, величезна кількість поранених, які втратили здоров’я — вони також вимагають компенсації. Величезну кількість грошей втратив державний бюджет у вигляді несплачених податків. Величезну кількість прямих і непрямих збитків завдано бізнесу.

Обсяг збитків, безумовно, перевищуватиме ті суми, які ми зможемо відібрати у Росії та розміщені в країнах Заходу. Я не маю сумніву, що ми зможемо розподілити всі ресурси, які будуть відібрані у Росії. Питання тільки в тому, а що робити зі збитками, які не можуть бути покриті через брак коштів РФ, розміщених за кордоном.

Це буде наступний крок: ми проситимемо наших партнерів зробити певний механізм, щоб частина доходів, які Росія отримує за кордоном, була направлена на відшкодування збитків.

Такий механізм можливий і вже застосовувався практично. Наприклад, такі компенсації виплачував Іран — частково за рахунок золотовалютних резервів, частково за рахунок доходів від продажу нафти за кордон. Росія країна велика, досить багата на ресурси. Думаю, вони довго і наполегливо відшкодовуватимуть збитки, які зараз завдають Україні війною.

— Керівник офісу президента України Андрій Єрмак прокоментував це коротко — Росія заплатить за все. …Ви вже згадали про реакцію російського керівництва. Є у них така оригінальна людина — Дмитро Медведєв, працює в Радбезі. Останній допис в його “міцному” Telegramприсвячений репараціям. Він написав, що Росія забиратиме майно західних компаній, що знаходяться на її території, більш ніж на 300 млрд дол. Це блеф?

— Я не впевнений… Може й справді такі дії будуть вжиті. Вони багато зробили того, що не обгрунтовується здоровим глуздом. Якщо вони відбиратимуть приватні активи у тих компаній, які вийшли з РФ або ще не встигли вийти, це постріл навіть не собі в ногу, а відразу в голову.

Тому що це ставить хрест на будь-якому можливому інвестиційному кліматі чи поновленні нормальної інвестиційної діяльності, міжнародної торгівлі в майбутньому.

Тобто мало того, що вони платитимуть Україні, вони рано чи пізно платитимуть і всьому бізнесу, активи якого вони відберуть. Без цього вони просто не вийдуть на зовнішні ринки. Їхні активи заарештовуватимуться, відбиратимуться, і працювати в глобальній економіці після таких кроків буде просто неможливо.

Якщо у них прямо така безвихідь, що без цього ніяк не можна… Ми за цим спостерігатимемо, допомагатимемо нашим партнерам, в тому числі західним. Але ми і так закликали та закликаємо західний бізнес добровільно йти з Росії. Тому що підтримувати агресора, сплачувати податки в Росії не можна. Ці податки йдуть на фінансування війни проти України, вбивства мирних громадян.

Бізнес, який розуміє стратегічні ризики, вже пішов чи активно йде з Росії, продає активи за будь-яку ціну.

А Медведєв чи той, хто веде його Telegram— однаково неврівноважені особи. Це вкотре підтверджує, що це не та країна, з якою можна вести нормальні переговори та сподіватися на збереження бізнес-активів.

— Остання резолюція Генеральної асамблеї ООН передбачає створення реєстру для реєстрації збитків, які російське військове вторгнення завдало Україні та опрацювання механізму виплати репарацій. Чи є ще якісь аспекти, пов’язані з репараціями?

— Там чимало загальних положень. Тобто резолюція сама по собі є досить об’ємною, але ключові речі, які там конкретно прописані і головні для нас — це реєстр та компенсаційний механізм.

Реєстр дозволить зафіксувати збитки для того, щоб міжнародна спільнота їх визнавала.

Що це не просто Україна порахувала, завищила суми чи порахувала збитки, яких не існує, а іноземні, нейтральні, авторитетні держави підтверджують обґрунтованість наших вимог. Існуватиме два механізми, один з яких — на локальному рівні.

Всередині України буде реєстр збитків, який вже практично створено: закон перебуває на останніх етапах схвалення Верховною Радою.

Першочергові компенсації громадянам України виплачуватимуться за рахунок держбюджету України для того, щоб потім ці витрати компенсувати за рахунок РФ. Ми розуміємо, що гроші Росії прийдуть не завтра, не післязавтра, а люди з пошкодженими квартирами потребують допомоги вже зараз. Потім ці суми буде компенсовано з фонду, який буде наповнений російськими грошима. Але, безумовно, більшість збитків буде компенсовано безпосередньо з фонду, куди надійдуть російські суверенні гроші.

Наше розуміння — треба робити щонайменше дві різні процедури — це підлягає обговоренню з нашими партнерами.

Спрощену — для громадян, які мають невеликі суми заявлених збитків. Умовно кілька десятків тисяч доларів за пошкоджену чи знищену квартиру, або іншу незначну шкоду. А складнішу, з ретельною оцінкою доказів — для великих сум збитків. Наприклад, якщо збитки завдано величезним підприємствам чи органам місцевого самоврядування, великій інфраструктурі чи державі. Там доведення буде складнішим, треба буде зібрати більшу кількість документів.

Це наше попереднє бачення. Ми запропонуємо нашим партнерам організувати процес так, щоб громадяни змогли швидко та не надто обтяжливо отримувати компенсації на підставі базового пакету документів. А великі суми розподілялися з ретельнішою перевіркою.

— У контексті нашої теми ми вигадали гасло, що кожен росіянин заплатить умовно по 2 тис. дол. Можете сказати громадянам Росії, що доведеться платити за те, що зробила їхня держава?

— Безперечно. Але я не думаю, що громадяни Росії мають особливо довіряти міністру юстиції України… Почитайте ваших Медведєва та Пєскова — ви зрозумієте, що платити вам доведеться багато.

Не думаю, що коштуватиме 2 тис. дол. з людини. Швидше за все, платити доведеться не лише вам, а й вашим дітям. Тому, чим раніше ви зупините цю війну, чим раніше змусите вашу владу вивести свої війська, тим менше доведеться платити. Але платити в будь-якому випадку доведеться.

 

Моравецький запропонував передати заарештовані активи РФ Україні. Прем'єр Фінляндії підтримала

НОВОСТЬ НА РУССКОМ →

ВАРШАВА, НЕДІЛЯ 20 ЛИСТОПАДА 2022 22:22

   

Фото: прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький (GettyImages)

АВТОР: КОНСТАНТИН ШИРОКУН

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький під час візиту до Фінляндії запропонував конфіскувати активи Росії в ЄС на користь України. Фінський прем'єр Санна Марін його повністю підтримала.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Yle.

За словами польського прем'єр-міністра, конфісковані кошти мають використовуватись на користь України.

"Ми маємо вдарити по Росії сильніше, ніж вона очікує", – зазначив Моравецький.

Прем'єр-міністр Фінляндії також підтримала пропозицію свого колеги.

"Сподіваюся, що Європейська комісія знайде правові рішення для імплементації цих заходів", - зазначила Марін.

Крім того, прем'єри обговорили майбутнє членство Фінляндії в НАТО, актуальні питання ЄС та двосторонні відносини. Це був перший візит Моравецького до Фінляндії з моменту перебування на посаді прем'єр-міністра з 2017 року.

Раніше повідомлялося, що Європейський Союз заморозив загалом 68 млрд євро російських активів згідно з внутрішнім документом Єврокомісії, який охоплює аспекти взаємодії ЄК з Україною.

Як повідомляло РБК-Україна, Євросоюз вивчає можливість направити деякі іззаморожених активів Банку Росії на відновлення України. Обговорення перебуває в ранній стадії. Для таких рішень потрібний перегляд правової основи.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

 

ЗСУ вже знищили 84 тисячі окупантів: оновлені втрати російської армії

НОВОСТЬ НА РУССКОМ →

УКРАЇНА, НЕДІЛЯ 20 ЛИСТОПАДА 2022 10:27

     

Фото: РФ втратила у війні проти України вже понад 84 тисячі солдатів (GettyImages)

АВТОР: НАТАЛІЯ ЮРЧЕНКО

Українські захисники за останню добу знищили ще 330 окупантів. Всього з початку повномасштабного вторгнення Росія втратила вже понад 84 тисячі своїх військових.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на дані Генштабу ЗСУ.

Загальні бойові втрати противника станом на 20 листопада орієнтовно склали:

Нагадаємо, речник Східного угруповання військ Сергій Череватий зазначив, що росіяни хочуть першочергового захопити Донбас, а потім окупувати всю Запорізьку область.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

Українці самі мають вирішувати, коли сідати за стіл перемовин із РФ, - глава Міноборони Франції Лекорню

Новини Цензор.НЕТ За кордоном

Війна в Україні, як і будь-яка інша, має завершитися політичними переговорами, однак лише українці вирішуватимуть, коли вони будуть готові до таких перемовин.

Про це заявив міністр оборони Франції Себастьян Лекорню в інтерв'ю JournalduDimanche, передає Цензор.НЕТ з посиланням на Укрінформ.

На запитання, чи є нинішній момент правильним для переговорів, міністр зауважив, що це повинні вирішувати самі українці.

"На цій війні є сторона агресії і агресор! Якщо ми віримо в міжнародне право та повагу до кордонів, держава, яка зазнала нападу, встановлює свої лінії та свій графік для переговорів. Прийде час, коли треба буде сісти за стіл. Жоден конфлікт не закінчується без політичного та дипломатичного результату", - сказав Лекорню.

Він додав, що союзники "розмірковують про можливі політичні результати для припинення війни". Глава Міноборони нагадав про години дискусій, які президент республіки Емманюель Макрон провів з обома сторонами – Україною та Росією. Франція, за словами її представника, відіграє свою роль, але саме "українці скажуть, що для них прийнятно, а що ні". Недотримання цього означало б підтвердження російської стратегії "здійсненого факту" як після анексії Криму в 2014 році, сказав політик.

Читайте також на "Цензор.НЕТ": "Аморальні компроміси з Росією призводять до нових жертв", - Зеленський

Міністр також зазначив, що навіть коли війна закінчиться, необхідність захищати та стримувати подальші атаки на східному фланзі Європи залишаться актуальною для НАТО.

Лекорню прокоментував, зокрема, інцидент з падінням уламків ракети на території Польщі. "Швидко може статися ескалація. Ми повинні зберігати спокій і точно аналізувати те, що відбувається, щоб уникнути будь-якого хибного аналізу. Це робота нашої військової розвідки з вівторка в координації з розвідкою Сполучених Штатів та Великої Британії", - сказав міністр.

ЧИТАЙТЕ ЦЕНЗОР.НЕТ У GOOGLENEWS